Fotografia

Warsztaty dla nauczycieli „Każdy nauczyciel jest artystą - z naturą za pan brat”


DSC 0118 W dniu 30 maja 2017 r. kilku nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w warsztatach w ramach programu Erasmus+ „Każde dziecko jest artystą”. Postanowiliśmy udowodnić naszym drogim uczniom, ale także samym sobie, że nauczyciel także może być artystą J

Podczas warsztatów zmierzyliśmy się z następującymi zadaniami:

  1. „Barwy łąki”, czyli co się kryje wśród traw.
  2. „Bal na łące”, czyli życie łąkowych stworzonek małych i dużych.
  3. „Zielono mi…”, czyli ja i natura.
  4. „Dyzio marzyciel”, co widzę, gdy patrzę w niebo.
  5. „W domach z betonu…”, gdy cywilizacja wypiera naturę.

Poza świetną zabawą i czerpaniem przyjemności z obcowania z naturą udział w warsztatach pozwolił nam na zapoznanie się z technikami fotografowania poszczególnych elementów natury, z techniką makrofotografii, grą światła i cienia oraz z kompozycją.

Zgodnie z zasadą, że każdy poważny artysta musi mieć wystawę swoich dzieł, zaprezentowaliśmy wykonane fotografie szerokiemu gronu szkolnych krytyków. Autorami prezentowanych fotografii są: Agnieszka Bobaj, Anna Jeżewska, Joanna Kosidło, Wioletta Łukaszewicz, Agnieszka Piórecka.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy na korytarzu przy stołówce szkolnej!

Czytaj więcej...

Konkurs „Rozpoznaj swojego nauczyciela”


IMG 9845 W ciągu trzech słonecznych, majowych dni (25-27 V 2017 r.) uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję, aby poczuć się jak Sherlock Holmes.

Wzięli udział w zabawie, której celem było rozszyfrowanie, jak wyglądali ich obecni nauczyciele w dzieciństwie lub wczesnej młodości (czyli nie tak dawno temu J). Dwudziestu ośmiu nauczycieli, których widzą na co dzień, ukryło się na 28 zdjęciach z przeszłości.

Domysłom nie było końca. Uczniowie przyjęli różne techniki detektywistyczne: pracowali w pojedynkę, tworzyli grupy dochodzeniowe, byli też tacy, którzy próbowali podstępem wydobyć ważne informacje od samych nauczycieli …

Nauczyciele także chętnie rozpoznawali swoich kolegów i koleżanki.

Zwycięzcą tego niezwykle trudnego konkursu zostały: I miejsce – Gabriela Perkowska, II miejsce ex aequo – Zuzanna Kozłowska i Natalia Bućko.

Gratulujemy!!!

Czytaj więcej...

Fotoreportaż „Dzień z życia naszej klasy”


          P5310195W dniach 17-19 maja 2017 r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w szkolnej akcji „Dzień z życia naszej klasy”. Każda klasa miała niepowtarzalną okazję przedstawienia swojego „zwykłego-niezwykłego” dnia w szkole.

         Celem akcji było stworzenie możliwości wyrażania swoich pasji i artystycznych zainteresowań związanych z fotografią w formie fotoreportażu oraz kształcenie umiejętności obserwowania otaczającego nas świata, a nade wszystko … dobra zabawa i integracja zespołu klasowego J Zadaniem uczniów było opowiedzenie za pomocą fotografii historii ich jednego dnia w szkole. Uczniowie wykonywali zdjęcia podczas lekcji, przerw, w szatni, na obiedzie, czy też na podwórku szkolnym.        

         Tworzenie fotoreportażu jest trudnym przedsięwzięciem, ale nasi uczniowie wywiązali się z niego świetnie! Efekty ich pracy prezentujemy na korytarzu przy stołówce szkolnej.

Czytaj więcej...

Konkurs fotograficzny pt. „Cztery pory roku – Uroki Podlasia”


 P5180185Zapraszamy na I piętro do obejrzenia galerii zdjęć, które wzięły udział w konkursie fotograficznym „Cztery pory roku” – „Uroki Podlasia”. Konkurs został ogłoszony 27 marca 2017 r., a brały w nim udział dzieci z klas I-VI. Zwycięskie fotografie zostały docenione za sposób ujęcia tematu, pomysłowość oraz umiejętność artystycznego przedstawienia za pomocą fotografii piękna naszego regionu - Podlasia.

Dziękujemy wszystkim fotografom za udział.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej...

Warsztaty grupy projektowej w Galerii Slendzińskich


 DSC 0134W dniu 28 kwietnia młodzież ze ścisłej grupy projektowej uczestniczyła w ramach programu Erasmus + „Każde dziecko jest artystą” w dwugodzinnych warsztatach zorganizowanych w Galerii Slendzińskich. Uczniowie mieli możliwość doświadczenia pracy twórczej związanej z niecodzienną techniką plastyczną – kolagrafią. Tematem pracy był pejzaż. Młodzież bardzo indywidualnie podeszła przygotowania projektu oraz jego wykonania (wycinania i układania wzorów). Powstały niezwykle ciekawe kompozycje. Po dokładnym przyklejeniu kolejnych elementów uczniowie pokrywali swoje prace tuszem w dwóch odcieniach, a następnie odbijali je kilkakrotnie za pomocą prasy. W ten sposób powstały piękne tryptyki o różnym nasileniu koloru i barwy. Pejzaże miejskie i wiejskie, krajobrazy europejskie i orientalne przemawiające do wyobraźni odbiorcy. Gratulujemy młodym artystom i podziękujemy prowadzącemu. Twórczość dzieci można obejrzeć w naszej szkole.

Czytaj więcej...

Wystawa prac uczniów


P4270697Zapraszamy do obejrzenia prac uczniów wykonanych na zajęciach plastyki prowadzonych przez p. Aleksandra Grzybka. Uczniowie podczas lekcji poznawali sposoby wykorzystania fotografii do tworzenia ciekawych, efektownych prac plastycznych. Galeria prac znajduje się na II piętrze.

Czytaj więcej...

Warsztaty rodziców i uczniów „Surprise box”


          P4220720W dniu 22 kwietnia 2017 roku w ramach działania „Fotografia” programu Erasmus+ „Każde dziecko jest artystą” odbyły się w naszej szkole warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie ze ścisłej grupy projektowej wraz z rodzicami. Zajęcia poprowadził pan Krzysztof Wróbel, na co dzień pracujący w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Pan Krzysztof zaprezentował zgromadzonym ciekawy sposób tworzenia filmu za pomocą techniki animacji poklatkowej. Animacja poklatkowa (ang. stop motion) powstaje poprzez zastosowanie klatek (ujęć) będących pojedynczymi zdjęciami.

         Dość szybko okazało się, że jest to technika wymagająca ogromnego nakładu pracy od twórcy. Uczestnicy warsztatów wspaniale sprostali wyzwaniu. Zabawa techniką animacji poklatkowej nie tylko zainteresowała naszych uczniów, ale również zachęciła rodziców do twórczych działań, co widać na zdjęciach. Uczestnicy spotkania mogą być dumni z końcowego efektu współpracy – powstał rewelacyjny filmik, który można obejrzeć na stronie naszej szkoły.

         Rodzicom i uczniom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie!

Czytaj więcej...

Warsztaty edukacyjne ""Na wojskowo w atelier"


          20170407 095302W dniu 7 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy II a wybrali się na warsztaty "Na wojskowo w atelier" do Muzeum Wojska w Białymstoku.

         Uczniowie mieli okazję obejrzeć ekspozycję przedstawiającą żołnierzy z różnych okresów XX w. Zapoznali się z historiami wojskowych, którzy pomimo wojennej zawieruchy chętnie korzystali, często wraz ze swoimi rodzinami, z usług fotografów. Dzieci mogły pobawić się w małych detektywów odgadując na podstawie fotografii, kim były prezentowane na niej postacie oraz jaka sytuacja z ich życia została uwieczniona. Wymyślane przez uczniów historie nierzadko bywały niesamowite. Dzieci obejrzały również multimedialne ekspozycje zgromadzonych w Muzeum Wojska zdjęć. Do domu wróciły bogatsze nie tylko o nowe doświadczenie i wiedzę, ale także wyposażone w pamiątkowe zdjęcie wykonane na zakończenie zajęć w muzealnym atelier.

Czytaj więcej...

Warsztaty edukacyjne "Historia zapisana w fotografii"


IMG 9047W dniu 5 kwietnia 2017r. uczniowie należący do ścisłej grupy projektowej Programu Erasmus+ „Każde dziecko jest artystą” wybrali się do Muzeum Wojska w Białymstoku, gdzie mieli niepowtarzalną okazję do poznania tajników tego niezwykłego miejsca.

Uczniowie zostali oprowadzeni przez panią przewodnik po całym muzeum, gdzie mogli obserwować fotografie i rekwizyty z okresu I i II wojny światowej. Przewodnik opowiedziała o historii Polski i Białegostoku tamtych czasów. Pokazała różne manekiny żołnierzy: rosyjskich, pruskich, ułanów litewskich i ich ekwipunek z tamtego okresu oraz wizytowy strój żołnierzy polskich po wojnie. Wszystkie rekwizyty umieszczone są na tle fotografii, przedstawiający przedwojenny Białystok.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się ze zdjęciami z okresu I i II wojny światowej, pochodzącymi ze zbiorów prywatnych, jak też ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się między innymi, jak byli wyposażeni żołnierze podczas wojen, a także porównać na zdjęciach umundurowanie i akcesoria żołnierskie różnych armii i z różnych okresów XX wieku. Podczas warsztatów dzieci ćwiczyły się w wyszukiwaniu na eksponowanych zdjęciach i mapach przeróżnych osób czy też obiektów zleconych przez panią prowadzącą warsztat (np. dawnej drużyny Jagiellonii, hotelu Ritz, ulicy, przy której znajduje się Muzeum Wojska oraz naszej szkoły). Pani przewodnik wskazała również miejsce kopuły Synagogi Żydowskiej, opowiadając krótką historię na jej temat. Uczestnicy obejrzeli również multimedialne ekspozycje zgromadzonych w Muzeum Wojska zdjęć.

Czytaj więcej...