logo

Wizyta w Białymstoku, Polska (27.03 - 31.03.2017 r.)

W dniach 27-31 marca 2017 r. w ramach projektu Erasmus+ ,,Każde dziecko jest artystą" ponownie gościliśmy w naszej szkole nauczycieli z krajów partnerskich: Bułgarii, Węgier, Francji, Turcji i Słowenii. Był to aktywnie i bardzo miło spędzony tydzień.

         IMG 8684Pierwszego dnia pobytu szkolny chór prowadzony przez Wiesława Mikša odśpiewał hymn projektu oraz hymn naszej szkoły. Pani Dyrektor powitała naszych gości, a następnie symbolicznie przekazała klucze do szkoły gospodarzom spotkania – Turcji. Przedstawiciele Turcji pokazali zebranym gościom prezentację multimedialną o swojej szkole. Wielką atrakcją okazał się spektakl pt. ,,Rzepka", w którym wystąpili nauczyciele i uczennica z naszej szkoły. Po przedstawieniu goście wybrali się na krótki spacer po szkole. Jeszcze tego samego dnia odbyła się lekcja słoweńska i turecka. Wieczorem chętni goście wybrali się do Białostockiej Opery na Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili".

         Wtorek był aktywnym dniem dla naszych uczniów, odbyły się bowiem aż trzy lekcje: polska, węgierska i francuska.

         W środę odbyła się lekcja bułgarska. Po południu na naszych gości oczekiwała niespodzianka w postaci profesjonalnej sesji fotograficznej przeprowadzonej w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Białymstoku. Nauczyciele z nieskrywaną przyjemnością mogli przebrać się w stroje z różnych epok, a następnie stanąć przed obiektywem uczniów kształcących się na kierunku „Fototechnik”.

         Kolejnego dnia nasi goście udali się na całodniową wycieczkę do Białowieży i Białowieskiego Parku Narodowego. Zwiedzili Muzeum Przyrodniczo-Leśne, spacerowali po Rezerwacie Pokazowym Żubrów, udali się wraz z przewodnikiem do obszaru objętego ochroną ścisłą w Obrębie Ochronnym Rezerwat, mieli także rzadką okazję stanąć oko w oko ze stadem żubrów żyjących na wolności.

         W piątek odbyło się spotkanie podsumowujące działania projektowe. Goście obejrzeli także znakomity film historyczny „Powstanie Warszawskie”. Wieczorem odbyła się uroczysta pożegnalna kolacja.

Czytaj więcej...

logoWizyta w Białymstoku, Polska (03.10 - 08.10.2016r.)

W dniach 3-8 października 2016r. w ramach projektu Erasmus+ ,,Każde dziecko jest artystą", rezalizując działanie Sztuka Ziemi, w naszej szkole gościliśmy nauczycieli i uczniów z krajów partnerskich: Bułgarii, Węgier, Francji, Turcji i Słowenii. Podczas wspólnie spędzonego tygodnia wydarzyło się wiele niezapomnianych, mamy nadzieję chwil. DSC 0073W poniedziałek wszyscy goście zostali przywitani staropolskim zwyczajem - chlebem i solą, obejrzeli prezentację o naszej szkole oraz obejrzeli ją ,,na żywo". Następnie nasz chór odśpiewał hymn projektu, wystąpił też gościnnie chór, który zaśpiewał w języku esperanto i jidisz. Wielką atrakcją okazał się spektakl pt. ,,Kopciuszek", w którym, w języku angielskim, wystąpili nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły. Po krótkiej przerwie odbyła się lekcja węgierska i turecka. Po południu  goście zwiedzili Białostocką Operę i Teatr Lalek. We wtorek zaszczycił nas swoją obecnością prezydent - Pan Rafał Rudnicki, który spotkał się z gośćmi i opowiedział im o naszym mieście. Potem odbyły się lekcje: słoweńska i francuska. Po popołudniu goście zwiedzili synagogę i zamek w Tykocinie. We środę odbyła się lekcja bułgarska oraz  polska w formie podchodów w terenie, które zakończyły się pieczeniem kiełbasek i degustacją bigosu w ,,Stodole u Ani". We czwartek goście zwiedzili Muzeum Ikon i Monastyr w Supraślu oraz uczestniczyli w warsztatach w Liceum Plastycznym. Po po południu zwiedzili centrum Białegostoku m.in. Pałac Branickich oraz Galerię Sztuki Pana A.Grzybka. W piątek odbyło się spotkanie podsumowujące działania projektowe i uroczysta pożegnalna kolacja.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy ugościć partnerów z projektu. Mamy nadzieję, że spędzili ten czas przyjemnie i owocnie, że zapadła im w pamięć polska gościnność, nasze piękne miasto i region i że ta wizyta pozostanie na zawsze w ich pamięci. Do zobaczenia!:)))
Bardzo dziękujemy Rodzinom, które przyjęły pod swój dach dzieci  z krajów partnerskich.

Czytaj więcej...

logoWizyta w Lubjanie, Słowenia (29.05. - 04.06.2016r.)

A visit to Slovenia (29.05. - 04.06.2016) version in englishenglish flag-150x150

W dniu 29.05.16 wyruszyliśmy w kolejną podróż w ramach projektu Erasmus +, dział- architektura. Tym 20160601 083423razem celem podróży była przepiękna Ljubljana w Słowenii. Wizyta trwała od 29.0516- 4.06.16. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie: Kinga Baran, Anna Joka, Maja Leonowicz, Dominik Mackiewicz, Luiza Niepłocha, Maksymilian Palmer, Dominika Pawlus i Oliwier Waszkiewicz oraz nauczyciele: Pani Joanna Kosidło, Pani Aldona Połocka i Pani Dorota Sikorska.
Już lot samolotem z Warszawy do stolicy Słowenii wzbudził niemało emocji.
Mieszkaliśmy w hotelu Park, który przywitał nas miłą obsługą i pyszną kolacją.
Każdego dnia czynnie uczestniczyliśmy w ciekawych lekcjach prowadzonych przez nauczycieli ze Słowenii, Polski, Francji, Turcji, Bułgarii i Węgier. Braliśmy udział w ciekawych warsztatach organizowanych przez słoweńskich gospodarzy
Codziennie poznawaliśmy niezwykłe zakątki uroczej Ljubljany. Podziwialiśmy niezwykłą architekturę stolicy Słowenii, której twórcą był najwybitniejszy architekt słoweński J. Plećnik.

Czytaj więcej...

logo

Wizyta w Sofii, Bułgaria(25.02.2016r.-28.02.2016r.)

A visit to Sofii, Bułgaria(25.02.2016r.-28.02.2016r.version in englishenglish flag-150x150

 

image011W dniach 25-28 luty 2016 r., odbyło się spotkanie projektowe – robocze wszystkich partnerów uczestniczących w programie Erasmus + . Spotkanie to miało miejsce w Sofii –  Bułgaria. Wzięły w nim udział trzy osoby: dyrektor szkoły p. Małgorzata Gwaj-Szastaj, koordynator projektu p. Agnieszka Piórecka 
i p. Joanna Kosiło. Celem wizyty było omówienie dotychczasowych rezultatów naszego projektu oraz sposobów ewaluacji podejmowanych działań. W konsekwencji wspólnej pracy, ujednolicone zostały dokumenty projektowe oraz opracowano narzędzia końcowej ewaluacji. Omówiono szczegóły kolejnych mobilności: do Słowenii, Polski i Turcji. Podjęto dyskusję związaną z ewentualną zmianą mobilności do Turcji ze względu na sytuację geopolityczną. 

Czytaj więcej...

logoWizyta w STE MARIE-AUX-MINES Francja(13.09 - 19.09.2015r.)

A visit to STE MARIE-AUX-MINES, France (13.09 - 19. 09.2015r.) version in englishenglish flag-150x150

DSC 0609W ramach realizacji "Każde dziecko jest artystą" - Chaque enfant est un artiste”, „Every child is an artist  z programu ERASMUS +,w dniach 13.09.2015 r. – 19.09.2015 r., delegacja z SP nr 51 im. L. Zamenhofa w Białymstoku, odwiedziła szkołę partnerską w STE MARIE-AUX-MINES we Francji w Alzacji. W skład delegacji weszły 2 osoby: koordynator projektu – Agnieszka Piórecka oraz n-ciel Krystyna Bołtruczuk absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. 

Przedstawiono nam szkołę i jej uczniów, poprzez prezentację klas w działaniach artystycznych, a przede wszystkim obserwację zajęć lekcyjnych.  Spotkanie to było tygodniową wymianą doświadczeń pracy w szkole partnerskiej w obszarze tematu „Tekstylia - patchwork”. W spotkaniu uczestniczyły delegacje nauczycieli  z wszystkich krajów partnerskich.

Prezentowane lekcje odbywały się z udziałem dzieci przede wszystkim francuskich, oraz uczniów - gości ze Słowenii i Bułgarii . W szkole braliśmy udział w zajęciach z zakresu tematyki patchworków, prowadzonych przez nauczycieli z poszczególnych krajów w ich rodzinnych językach i tłumaczonych na język angielski: francuskiej "Klejony patchwork - pejzaż”, tureckiej "Ozdabianie torebek i poduszek", słoweńskiej "Szycie patchworków za pomocą fastrygi", bułgarskiej "Projektowanie strony tytułowej albumu”, węgierskiej "Projektowanie torby użytkowej za pomocą patchworków" i naszej z Polski  „Styropianowy patchwork - serce". Wszystkie lekcje były bardzo ciekawe i z wielkim zaangażowaniem w nich uczestniczyliśmy. Tygodniowe działania podsumowała wystawa powstałych prac, spotkanie z burmistrzem miasta i uroczyste wręczenie certyfikatów.

Zorganizowano nam gościom warsztat patchworku prowadzonego przez lokalnego artystę, oraz zwiedzanie Muzeum Tkactwa, Włókiennictwa i Tekstylii, znajdujące się w centrum miasteczka Ste Marie-Aux- Mines oraz wyjazd do Muzeum Tekstyli  (Musée de l'Impression sur étoffes) w Miluzie.

Czytaj więcej...

logoWizyta w Sofii, Bułgaria(24.05.2015r.-31.05.2015r.)

A visit to Sofii, Bułgaria (24.05.2015r.-31.05.2015r.) version in englishenglish flag-150x150

 

IMG 3573W dniach 24-31 maja delegacja uczniów: Julia Goryś kl IVc, Amelia Laskowska IVc, Gabriela Stankiewicz IVb, Gabriela Bernart IVc, Zuzanna Gisztorowicz IVa, Walentina Kmita Va, Jakub Bojczuk Vb, Maurycy Ignaczewski IVc oraz Maksymilian Waszkieiwcz Va wraz z nauczycielami p. Grażyną Wysocką, p. Joanną Kosidło i p. Dorotą Lankau była z wizytą w Sofii w Bułgarii, w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ 2014-2017Chaque enfant est un artiste”, „Every child is an artist - "Każde dziecko jest artystą".Realizowaliśmy tam drugie działanie - Rzeźba. 

 Z Warszawy do Sofii lecieliśmy samolotem. Byłą to niewątpliwe pierwsza atrakcja tego wyjazdu. Na miejscu gościła nas 88 Szkoła im. Dimitra Popnikolora. Mieszkaliśmy w wygodnym hotelu "Shipka". W szkole braliśmy udział w zajęciach rzeźbiarskich prowadzonych przez nauczycieli z poszczególnych krajów w ich rodzinnych językach i tłumaczonych na język angielski: bułgarskiej "Kwiat z tektury", tureckiej "Ebru- sztuka malowania na wodzie", słoweńskiej "Zwierzę w ruchu- rzeźba z drutu", węgierskiej "Baletnica- rzeźba z drutu i gliny", francuskiej "Wędrujący człowiek- rzeźba z drutu i folii aluminiowej" i polskiej "Ptaki- rzeźba z masy papierowej". Wszystkie były bardzo ciekawe i z wielkim zaangażowaniem w nich uczestniczyliśmy. Zostaliśmy także zaproszeni wraz z uczniami z Francji, Bułgarii, Turcji i Węgier(którzy także gościli w Bułgarii) na zajęcia rzeźbiarskie na prestiżową prywatną uczelnię- Nowy Uniwersytet. Wraz ze studentami rzeźbiliśmy w glinie m.in: zwierzęta, ryby, ludzi, budynki itp. Oprócz zajęć w szkole mieliśmy zapewnione mnóstwo atrakcji: całodzienną wycieczkę do pięknego Plovokiv- drugiego po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii i jednego z najstarszych w kraju. W mieście tym widzieliśmy ślady zamierzchłej przeszłości miasta m. in: pozostałości murów rzymskich, starożytne ruiny, a także wciąż czynny teatr rzymski. Miasto to zrobiło na nas wielkie wrażenie. Zwiedziliśmy też centrum Sofii- stolicy i największego miasta Bułgarii m. in: katedrę prawosławną św. Aleksandra Newskiego, widzieliśmy Budynek Rady Ministrów, Meczet Piątkowy, bardzo widowiskową zmianę warty pod Pałacem Prezydenckim, monumentalną rzeźbę św. Sofii- patronki miasta. Zostaliśmy także zaproszeni na uroczystą kolację do restauracji regionalnej gdzie serwowano nam tradycyjne dania kuchni bułgarskiej oraz zaprezentowano nam pokaz tańców bułgarskich oraz Park Miejski gdzie mogliśmy podziwiać wyeksponowane tam rzeźby m.in: Trabanta i matki z dzieciątkiem, lwa itp. W Bułgarii zostaliśmy bardzo serdecznie i gościnnie przyjęci. Chęć porozumiewania się z dziećmi z różnych krajów zmotywowała nas do porozumiewania się w języku angielskim i do dalszej nauki tego języka. Podczas tej wizyty nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy, zawarliśmy prawdziwe przyjaźnie, zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, poznaliśmy inne kultury. Dzięki temu staliśmy się mądrzejsi, wrażliwsi i bogatsi w doświadczenia. Ten czas na zawsze pozostanie w naszej pamięci. A oto kilka zdjęć z naszej wizyty:

logoWizyta w Veszto, Węgry(13.02.2015r.-21.02.2015r.)

A visit to Veszto, Hungary (13.02.2015r.-21.02.2015r.) version in englishenglish flag-150x150

 

W ramach realizacji projektu „Chaque enfant est un artiste”, „Every child is an artist” z programu 20150216 172659ERASMUS +, w dniach 13.02.2015 r. - 21.02.2015 r., delegacja z SP nr 51 im. L. Zamenhofa w Białymstoku wraz z uczniami, odwiedziła szkołę partnerską w Veszto na Węgrzech. Delegacja składała się z dwóch nauczycieli: pani Aliny Martyniuk oraz pani Joanny Kosidło, a także uczniów: Maksymiliana Waszkiewicza z kl. Va, Alicji Lulewicz z kl. IVa, Gabrieli Perkowskiej z kl. IVb, Urszuli Dziemiańczuk z kl. IVb. Podczas pobytu nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach szkolnych na terenie Szabo Pal Altalanos Iskola es Alapfoku Muveszeti Iskola oraz w pobliskim muzeum znanego malarza pochodzącego z Vésztő. Wszystkie zajęcia odbywały się z udziałem dzieci z Węgier, Słowenii i Bułgarii. Odwiedziliśmy dom rodzinny, a także muzeum sławnego malarza Munkácsy. Zwiedziliśmy Historyczne Muzeum Ziemi Węgier oraz gościliśmy w ratuszu na spotkaniu z burmistrzem, który przybliżył nam historię miasta. Bryczkami zostaliśmy zabrani do Domu Ludowego, gdzie mieliśmy okazje spróbować tradycyjnego węgierskiego jedzenia, posłuchać pieśni ludowych, jak również uczestniczyć w obrzędzie ludowym w celu przepędzenia zimy poprzez spalenie wielkiej kukły. W przyjmującej nas szkole nasi nauczycieli przeprowadzili lekcję plastyczną pt. „Jesień w parku – Brzozy”. Mieliśmy również okazję obserwować i uczestniczyć w innych lekcjach pokazowych przeprowadzonych przez nauczycieli z pozostałych krajów partnerskich. Nasi uczniowie mieli liczne okazje, jak np. dyskoteki, zajęcia muzyczne i sportowe, nauka tańców węgierskich do zawarcia międzynarodowych przyjaźni. A oto kilka zdjęć z naszej wizyty:

 

 

 

 

logoWizyta w Ljubljanie, Słowenia(26.11.2014r.-01.12.2014r.)

A visit to Ljubljana, Slovenia (26.11.2014r.-01.12.2014r.) version in englishenglish flag-150x150

 

W ramach realizacji projektu „Chaque enfant est un artiste”, „Every child is an artist” z programu ERASMUS +, w dniach 26.11.2014r. – 01.12.2014r., delegacja z SP nr 51 im. L. Zamenhofa w Białymstoku, odwiedziła szkołę partnerską w Ljubljanie w Słoweni. W skład delegacji weszły 2 osoby: Pani Dyrektor – Małgorzata Gwaj-Szastaj oraz koordynator projektu – Agnieszka Piórecka. Spotkanie to było spotkaniem projektowym/organizacyjnym, podczas którego, omówione zostały i ustalone szczegóły dotyczące realizacji zamierzonych działań. Oprócz pracy nad projektem, zorganizowano nam także wizytę w szkoleOsnovna sola Vic, zapoznanie się z jej uczniami, a przede wszystkim obserwację zajęć lekcyjnych. Burmistrz miasta Ljubljana - Zoran Janković, spotkał się z wszystkimi uczestnikami grupy projektowej. Przedstawione zostały założenia i cele projektu oraz poszczególne kraje. Ponadto, wszyscy mieli również okazję poznać w zarysie historię miasta. A oto kilka zdjęć z naszej wizyty: