III Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”


 IMG 36267 lutego 2019 roku nasze uczennice wzięły udział w III Festiwalu Literackim „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. Pracownicy Działu Instrukcyjno-Metodycznego Książnicy Podlaskiej przeprowadzili warsztaty z elementami kodowania „Inżynier Ciućma – śrubka, młotek i przemądrzałe roboty”, stworzone na bazie książki Grzegorza Kasdepkego i przy wykorzystaniu robotów Photon. Nasze uczennice bardzo chętnie uczestniczyły w warsztatach i z zainteresowaniem zwiedziły budynek Książnicy Podlaskiej.

Czytaj więcej...

Bal karnawałowy


 IMG 3490Ten dzień od rana zapowiadał się niezwykle. Korytarzami szkoły przemykali Batman i Spider-Man, widziano też policjantów, kowboja oraz najprawdziwszą księżniczkę! We czwartek 17 stycznia 2019r., dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III zorganizowano doroczny bal karnawałowy. W tym dniu sala teatralna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, kowbojów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Prowadzenie balu powierzono grupie animatorów, którzy nikomu nie pozwolili się nudzić. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także rodzicami i nauczycielami. Były korowody, kółeczka, pociągi, węże i tańce w parach. Dzieci bawiły się świetnie. Chętnie uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez animatorów. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Po zabawie wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców w klasach. Nieodzownym elementem było spotkanie z Mikołajem.

Czytaj więcej...

Ogólnopolski konkurs „Wielka Liga Czytelników”


IMG 3594Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Wielka Liga Czytelników”.

W listopadzie 2018 roku do udziału w konkursie zgłosiło się 48 uczniów. Uczniowie musieli przeczytać 6 wybranych przez siebie książek i uzupełnić do nich testy, które zawierały nie tylko pytania dotyczące książek, ale też pytania interdyscyplinarne: tj. matematyczne, przyrodnicze, historyczne, kształtujące umiejętność korzystania ze słowników języka polskiego, polsko-angielskiego. By zaliczyć test, konieczne było zdobycie minimum 80 punktów.

Konkurs podzielony był na dwie kategorie: klasy 1-4 i 5-8.
Do 8 stycznia uczniowie przynosili, wypełnione testy. Uczniowie, którzy zdobyli co najmniej 80 punktów zdobywali sprawności czytelnicze.

28 uczniów, którym udało się zdobyć 6 sprawności czytelniczych, wzięło udział w teście kwalifikacyjnym do etapu powiatowego, który odbył się 15 stycznia w bibliotece szkolnej. Uczniowie klas 1-4 pisali test do „Bajek” Ch. Perrault, zaś uczniowie klas 5-8 do „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego.

Czytaj więcej...

„Dobro to norma – bądź normalny”


20181220 172529 resizedW ramach projektu „Dobro to norma – bądź normalny”, który to zakłada cykl spotkań ze starszymi ludźmi, którzy mieszkają w pobliżu szkoły – w Bagnówce, 20 grudnia 2018r. wolontariusze wraz z opiekunem zorganizowali spotkanie opłatkowe połączone z poczęstunkiem. Przy tym spotkaniu pomógł również ksiądz Paweł, który ze swymi aktorami wystawił przedstawienie Jasełkowe. Było ono wprowadzeniem do spotkania. W miłej atmosferze połamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie nawzajem życzenia, śpiewaliśmy kolędy, wspólnie biesiadowaliśmy i otrzymaliśmy świąteczne podarki od Mikołaja. To był miły czas spędzony przez wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas wraz z osobami starszymi o kilka lat od nas. Cieszymy się, że możemy w taki sposób rozpocząć naszą wspólną znajomość i kontynuować spotkania wiosną. Dziękujemy wszystkim gościom za wspólne świętowanie!

Czytaj więcej...

Gwiazdka z książką


 ks2Koło Przyjaciół Biblioteki Szkolnej odpowiedziało na zaproszenie Radia Białystok i wzięło udział w największym konkursie z wiedzy literackiej w województwie podlaskim "Gwiazdka z książką". Przez 10 dni słuchaliśmy uważnie Radia Białystok i odpowiadaliśmy na pytania zadawane z zakresu literatury i wydarzeń związanych z książkami. Przygotowaliśmy kartkę z odpowiedziami i dostarczyliśmy ją do siedziby Radia. Zostaliśmy wylosowani i otrzymaliśmy dwie paczki z książkami. Już niedługo będą one dostępne w naszej bibliotece do wypożyczenia.  

Międzynarodowey Dzień Osób Niepełnosprawnych


IMG 20181212 102243Wykładnią poziomu rozwoju każdej cywilizacji jest sposób postrzegania i traktowania osób niepełnosprawnych. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Owe święto jest okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji w każdym aspekcie życia codziennego oraz trudnościach z jakimi muszą zmagać się każdego dnia.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w SP 51 miały na celu ukazanie osoby niepełnosprawnej, jako człowieka realizującego swoje pasje i marzenia, osoby wyjątkowej, uzdolnionej, a nierzadko osiągającej najwyższe sukcesy na arenie międzynarodowej. Dodatkowy prestiż naszemu spotkaniu dodała niespodziewana wizyta prezydenta miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, który odwiedził naszą szkołę nadzorując postępy prac rozbudowy placówki. Prezydent przypomniał uczniom o potrzebie pomagania innym i dbania o inwestycje we własny rozwój intelektualny i sportowy.

Czytaj więcej...

Konkurs Christmas Songs
koledy12 grudnia 2018 r. w naszej szkole, odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Christmas Songs.  W konkursie udział wzięło kilkunastu uczestników z klas I-VIII. Pięknie zaśpiewane utwory wprowadziły świąteczny klimat.

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie
IMG 343320 grudnia, w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z poetką Zofią Olek-Redlarską.
Uczestniczyło w nim około czterdziestu osób z przedszkola i klasy czwartej. Autorka prezentowała swoją twórczość, a szczególnie wiersze z ostatniego tomiku "Zadziwienie".
Czytanie utworów przeplatane było swobodną rozmową o życiu i codziennych sprawach. Ciepła atmosfera spotkania pomogła dzieciom w osobistym odbiorze poezji.
Na koniec same wyrecytowały wiersz ks. Jana Twardowskiego.

Czytaj więcej...

My też potrafimy kolędować!


IMG 3868To już kolejny rok z rzędu, kiedy przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły mieli szansę sprawić, by na twarzach ich potrzebujących kolegów zagościł uśmiech. 
17 grudnia odbyła się akcja Słodka Gwiazdka połączona z Kolędowaniem, podczas której wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z klas VIII zbierali słodycze. To uczniowie tych klas przebrali się za renifery, elfy oraz Świętego Mikołaja i swoim śpiewem kolęd oraz układem tanecznym umilali wszystkim czas.  Dzięki hojności naszych uczniów stworzyliśmy 10  świątecznych paczek dla dzieciaków z naszej szkoły. 
Za wszystkie, nawet najdrobniejsze słodycze - dziękujemy.

Czytaj więcej...